zariadenie bytu

Na koľko vás vyjde zariadenie bytu v novostavbe?

Kúpili ste či vybudovali nehnuteľnosť a teraz vás čaká zariaďovanie? Áno, obstaranie holobytu či novostavby zhltne najväčšiu časť rozpočtu, avšak tým vaše finančné náklady nekončia. Zariadenie nehnuteľnosti je kapitolou samou o sebe a ak sa doňho chcete pustiť na vlastnú päsť vedzte, že vás čaká ešte kusisko roboty. Nápadov na zariadenie bytu je totiž mnoho, ponuka široká, ale rozpočet obmedzený.

Aby sme vám to uľahčili, pripravili sme vám tohto krátkeho sprievodcu, v ktorom sa dozviete, na koľko približne vás zariadenie bytu vyjde. 

Poznámka na úvod: v iných finančných reláciách sa pohybuje zariadenie malého bytu a kúpa nábytku do 5-izbového holobytu v novostavbe. Z tohto dôvodu sme sa teda rozhodli ceny a opisy aplikovať na trojizbový byt pre manželský pár s dieťaťom. Pod zariadením máme na mysli hnuteľné zariadenie, teda nábytok, vybavenie (biela a výpočtová technika) a úložné priestory, respektíve napríklad v prípade kuchyne aj linku, ktorá je nehnuteľná. 

Kuchyňa plus jedáleň

Rozpočet: 1700 až 4000 €

Vyživovacie a stravovacie epicentrum vašej domácnosti je pomerne nákladné na vybavenie. Jeho nevyhnutnou súčasťou je kuchynská linka s úložnými priestormi a umývadlom,  chladnička s mrazničkou, sporák, rúra, stôl a stoličky. Nad rámec sú umývačka riadu, prípadne aj špajza.

Cenový rozptyl je pomerne široký (ako aj v prípade ďalších miestností), nakoľko v ponuke obchodov nájdete spotrebiče rôznych cien a parametrov. Cena kuchynskej linky závisí od toho, či si ju nechávate zhotoviť na mieru, alebo si vystačíte s typizovanými kusmi, tzv. sektorovými kuchynskými linkami. 

Obývačka

Rozpočet: 2000 až 4500 eur

Miestnosť, v ktorej budete relaxovať a tráviť príjemné chvíle s rodinou a blízkymi. K tomu budete nevyhnutne potrebovať gauč, respektíve sedaciu súpravu, televízor, skriňu (napríklad vstavanú), prípadne regály a poličky a stolík. V mnohých domácnostiach plní obývačka tiež funkciu pracovne, v ktorej opäť nechýba stôl a stolička, alebo napríklad aj počítač.

Detská izba

Rozpočet: 1000 až 3000 eur

Aj vaša ratolesť potrebuje svoj priestor na súkromie a oddych. V detskej izbe nepochybne nesmie chýbať posteľ, stolík, stolička, lampa a skriňa na šatstvo, prípadne ďalšie veci vášho dieťaťa.

Nad rámec tohto sa do detskej izby ešte umiestňuje počítač, prípadne televízor. Pri malých deťoch je často realizovaný aj akýsi „hrací kútik“, ktorý si opäť vyžaduje nejakú tú investíciu.

Spálňa

Rozpočet: 800 až 2000 eur

Mimoriadne dôležitá súčasť bytu, v ktorej budete regenerovať. Tu by ste šetriť rozhodne nemali, predovšetkým na posteli. Okrem nej bude tiež potrebovať dva nočné stolíky a lampy na nich, určite aj nejaký úložný priestor, napríklad v podobe vstavanej skrine.

Kúpeľňa a záchod

Rozpočet: 1500 až 3500 eur

Hygiena a sanita sú v domácnosti rovnako dôležité, ako aj zóny na oddych a jedlo. Okrem záchodu, umývadlá a sprchy ľudia zvyčajne do tejto miestnosti umiestňujú aj práčku a úložný priestor v podobe skrinky či regálov. Nad rámec bežného zariadenia sú sušička a vaňa, ale napríklad aj kúpeľňový radiátor, či vyhrievacie rebriny na sušenie.

Cena zariadenia bytu je vo vašich rukách

Ak ste mimoriadne šetrní, dokážete sa pohybovať okolo spodnej hranice ceny zariadenia bytu  a to pri každej z miestností. Naopak, vzhľadom na širokú ponuku obchodov sa pri vyššom rozpočte dokážete doslova vyblázniť. S nápadmi na zariadenie bytu to však netreba preháňať a radšej sa pri míňaní kroťte. Snažte sa vyťažiť maximum z toho, ako vám priestor dispozične navrhol bytový architekt.

Rátajte tiež s tým, že na postupné dozariadenie bytu budete potrebovať s najväčšou pravdepodobnosťou ešte niekoľko tisíc eur.

Chybu neurobíte, ak sa obrátite na interiérového dizajnéra. Ten vám na základe dispozícií vašej nehnuteľnosti dokáže odporučiť také zariadenie a vybavenie, ktoré budú praktické, ale aj estetický hodnotné. Jeho služby odporúčame využiť tiež vtedy, ak na zariadenie nemáte čas, prípadne si s ním neviete rady. V tejto oblasti vám mimoriadne radi pomôžeme aj my, neváhajte sa na nás teda obrátiť, ak máte záujem o úvodnú konzultáciu.

Predchádzajúci článok
Aké typy hypoték poznáme? Ktoré sú najčastejšie?
Nasledujúci článok
4 dôvody, prečo pri predaji nehnuteľnosti využiť služby realitného makléra