Refinancovanie úverov teraz za 1%

Koncom roka 2015 bol schválený Zákon o úveroch na bývanie, ktorý vstúpi do platnosti pondelok21.3.2016. Medzi najdôležitejšie zmeny, ktoré prináša tento zákon, patrí jednoznačne možnosť splatiť si hypotéku, alebo úver na bývanie, ešte pred ukončením fixácie.

Doteraz bol poplatok za predčasné splatenie úveru 4-5%. Po novom môžu banky požadovať maximálne 1% zo zostávajúcej výšky úveru.
Pre klientov je to síce dobrá správa, no táto zmena môže priniesť okrem nižších splátok aj vlnu zvýšených iných poplatkov. Pre banky táto novela zákona totiž znamená stratu časti výnosov, ktoré doteraz inkasovali na vysokých poplatkoch, a niektoré banky sa budú snažiť nahradiť stratené niekde inde. Klient si preto musí veľmi dobre premyslieť a prepočítať, koľko bude stáť poplatok za vedenie bežného účtu v novej banke, aké budú poplatky za zmenu zmluvných podmienok, aké budú poplatky za mimoriadne splátky na hypotéke atď..

Taktiež netreba zabudnúť, že refinancovaním úveru síce klient získa výhodnejšiu úrokovú sadzbu a nižšiu splátku, no táto nová sadzba bude opäť fixovaná na ďalšie obdobie. Najčastejšie fixácie sú 3,4 alebo 5 rokov. Za túto dobu však môžu úrokové sadzby porásť, a keď sa v období nsledujúcich troch rokov priemerná úroková sadzba dostane na úroveň 3 %, klientovi sa opäť zvýši splátka na hypotéke.
Preto doporučujeme, aby sa klienti pred refinancovaním svojich úverov poradili s odborníkmi, ako narábať s ušetrenými peniazmi a ako sa pripraviť na budúcnosť. Hypotéka nie je záležitosť na 3 roky, keď je „fixovaná“, ale je to záväzok na 30 rokov. Keď sa chcú klienti dostať na čo najnižšiu celkovú preplatenosť na svojom úvere, musia zohľadňovať výber úrokovej sadzby, dobu fixácie, ostatné bankové poplatky, no najmä správne načasovanie refinancovania.

Predchádzajúci článok
Ktorá doba splatnosti je pre Vás najvhodnejšia?
Nasledujúci článok
Prečo využiť služby realitného makléra pri predaji nehnuteľnosti ?

Kategórie

Najnovšie články

Menu