Nový stavebný zákon – čo nás čaká od 1. apríla 2024?

Zdieľať článok

Počnúc 1. aprílom 2024 nadobudnú účinnosť Zákon o výstavbe a Zákon o územnom plánovaní. Ide o dlho očakávanú úpravu a aktualizáciu pôvodného stavebného zákona, ktorý bol platný už takmer 50 rokov.

Tešiť sa môžu najmä projektanti a vlastníci stavieb. Najočakávanejšími zmenami sú totiž zjednodušenie a skrátenie vydávania stavebných povolení, plošná digitalizácia procesov, ale aj prísnejšie postihovanie čiernych stavieb.

 1. Kratšie lehoty pri stavebných povoleniach

V súčasnosti trvá udelenie stavebného povolenia priemerne aj až 10 mesiacov. Novela zákona by mala túto lehotu výrazne skrátiť.

Po novom bude celý proces priamočiarejší a tým pádom aj rýchlejší.

Rušia sa územné a stavebné konania, nahradí ich jednotné rozhodnutie o stavebnom zámere. To bude zároveň aj overením projektu stavby, ktoré bolo v pôvodnom stavebnom zákone samostatným úkonom a proces predlžovalo.

Tieto zmeny majú za cieľ urýchliť a zjednodušiť vydávanie stavebného povolenia pre obe strany, občana aj úrad. Odhad je, že po novom bude trvať maximálne dva mesiace.

 2. Presun stavebného konania na nový úrad

Už v tomto roku vznikol nový Úrad pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky.

Od 1. apríla 2024 pod neho bude patriť 8 regionálnych pracovísk, v každom kraji jedno. Práve ony budú mať na starosti stavebné konania, pričom súčasné stavebné úrady v mestách a obciach budú zrušené.

Rozhodnutia o stavebných povoleniach teda prejdú zo samospráv pod štát. Obce však budú mať právomoc vyjadrovať sa ku projektom a k tomu, či sú v súlade s ich územným plánom.

Celá komunikácia s novým úradom bude prebiehať výhradne elektronicky.

 3. Informačný systém Urbion

Významným prínosom pre stavebné konania by mal byť nový informačný systém Urbion. Ide o súčasť pokračujúcej digitalizácie štátnych služieb.

Urbion ponúka viacero výhod:

  • všetky úkony týkajúce sa stavebného povolenia sa dajú vybaviť cez telefón,
  • všetky podklady a dokumenty o stavebnom zámere má človek na jednom mieste,
  • na tom istom mieste zároveň vidí, v akom štádiu je schvaľovanie,
  • všetky zúčastnené strany (úrad, obce, občania, právnické osoby) sa k zámeru vyjadrujú elektronicky,
  • systém „jedenkrát a dosť” – ak štát už má informácie o konkrétnom občanovi, pri ďalšej stavbe ich už nebude opäť vyžadovať,
  • ohlasovanie drobných stavieb a stavebných prác bude výhradne elektronické.

 4. Čierne stavby

Dnes je pre stavebníka mnohokrát jednoduchšie nečakať na stavebné povolenie a rovno začať stavať. Požiadá oň až po dokončení stavby a spätne ju tak legalizuje.

Po novom už spätná legalizácia čiernych stavieb nebude možná. Dodatočná žiadosť o stavebné povolenie sa ruší. Ak Úrad pre územné plánovanie a výstavbu odhalí takúto čiernu stavbu, nariadi jej odstránenie.

Vlastník bude povinný urobiť tak na vlastné náklady a v úradom stanovenej lehote. Ak tak neurobí, náklady na zbúranie stavby a odvoz odpadu uhradí úrad, ale dodatočne ich bude od vlastníka vymáhať. Môže tiež nariadiť odpojenie stavby od vody či elektrina. Prípadne môže čierna stavba prepadnúť do vlastníctva štátu.

Samozrejmosťou je tiež pokuta, jej maximálna výška je až 250.000 €.

Postihovaný však nebude iba vlastník, zodpovednosť za čierne stavby budú potenciálne niesť aj osoby poverené stavebným dozorom či stavbyvedúci.

Pravidlá sa vzťahujú iba na čierne stavby, ktoré budú dokončené po nadobudnutí účinnosti nových zákonov.

Stavebné a rekonštrukčné práce

Stavebné a rekonštrukčné práce

Dizajn a rekonštrukcie

Finančné poradenstvo

Kontaktné údaje:

Chcem kúpiť

Kontaktné údaje:

Chcem prenajať

Kontaktné údaje:

Chcem predať

Kontaktné údaje:

Zaujala vás táto nehnuteľnosť?

Vyplňte krátky formulár a dozviete sa viac informácií alebo si dohodnite obhliadku s naším maklérom.