Cestovné poistenie – čo to vlastne je, na čo slúži a ako sa líši od zdravotného?

Zdieľať článok

Plánujete cestu do zahraničia, alebo do hôr, a nieste si istí, či vám stačí vaše  zdravotné poistenie, alebo radšej siahnuť po cestovnom? Na čo vlastne slúži zdravotné a na čo cestovné poistenie? Oplatí sa skôr krátkodobé, alebo je výhodnejšie ročné cestovné poistenie? Odpovede na tieto otázky a ďalšie nájdete v texte, ktorý práve čítate. 

Čo je to verejné zdravotné poistenie – v skratke?

Verejné zdravotné poistenie má každý občan Slovenskej republiky od narodenia. Bábätko má spočiatku rovnakú zdravotnú poisťovňu, ako jeho mama – teda jednu z trojice Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera a Union. Po 60-ich dňoch je možné jeho poisťovňu zmeniť.

Zdravotné poistenie kryje náklady na všetky zdravotné úkony, ktoré vedú k zisteniu choroby a sú poskytnuté pri jej liečbe. Je dôležité podotknúť, že táto choroba musí byť v Zozname prioritných chorôb, ináč sa na ňu verejné zdravotné poistenie nevzťahuje.

Krátkodobé cestovné poistenie je štandardom

V ponuke slovenských poisťovní je štandardom krátkodobé cestovné poistenie. Využívajú ho predovšetkým ľudia, ktorí idú na niekoľko dní do zahraničia alebo na turistiku do slovenských hôr. Tu sa dostávame k prvému deleniu krátkodobých cestovných poistení:

  • cestovné poistenie do zahraničia,
  • cestovné poistenie do hôr.

Začnime prvým menovaným. Krátkodobé cestovné poistenie do zahraničia má dve zložky – základ a pripoistenia.

Základný balíček tvorí poistenie liečebných nákladov a úrazov. Kryje zranenia a ochorenia ku ktorým dôjde za hranicami Slovenska (čiže áno, už aj nákupy v Rakúsku sa považujú za zahraničnú cestu), respektíve náklady spojené s ich diagnostikou, ošetrením, liečbou a prípadnou hospitalizáciou. Môže ísť o úraz po páde, akútnu bolesť zubov či vznik infekčného ochorenia a podobne.

K základnému balíku ponúkajú poisťovne taktiež asistenčné služby. To znamená sprostredkovanie služieb lekára, ambulancie, záchranky, 24-hodinovú asistenciu v slovenskom jazyku a iné.

Pripoistení k cestovnému poisteniu existuje mnoho. Vzťahujú sa na ďalšie škodové udalosti, ku ktorým môže dôjsť za hranicami Slovenska. Medzi najčastejšie využívané patria: pripoistenie batožiny a cestovných nákladov, storna leteniek či zájazdu, v dnešnej dobe veľmi aktuálne covid poistenie, pripoistenie zodpovednosti za škodu, či pripoistenie náhrady za privolanie technickej pomoci.

Poistenie do hôr je obdobou klasického cestovného poistenia s takmer rovnakým krytím. Jeho špecifikom na Slovensku je však aj krytie nákladov na privolanie horskej záchrannej služby. Ak by ste cestovné poistenie nemali, celý výjazd záchranárov, zvyčajne vo výške niekoľkých tisícov eur, si hradíte vy.

Oplatí sa komplexné cestovné poistenie? 

Ak do zahraničia cestujete opakovane v rámci jedného roka, mali by ste zvážiť takzvané komplexné cestovné poistenie, respektíve ročné cestovné poistenie. V drvivej väčšine prípadov vás vyjde lacnejšie, ako opakované jednorazové cestovné poistenie. Základný balíček cestovného poistenia s ročnou platnosťou stojí od 20,- eur.   

V závislosti od typu vašich ciest za hranice Slovenska by ste tiež mali zvážiť využitie rôznych pripoistení. Ak často cestujete autom, určite sa vám zíde krytie nákladov na technickú pomoc. Ak chodievate lyžovať či na turistiku, zvážte úrazové pripoistenie, či krytie nákladov na záchrannú službu.

Pre komplexné online porovnanie cestovných poistení sa na nás neváhajte obrátiť. V závislosti od vašich požiadaviek a konkrétnej situácie vám vyberieme to najlepšie riešenie pre vás – nielen pri základnom balíčku, ale aj pri poisteniach. Neplaťte za niečo, čo skutočnosti ani nebudete potrebovať.

Stavebné a rekonštrukčné práce

Stavebné a rekonštrukčné práce

Dizajn a rekonštrukcie

Finančné poradenstvo

Kontaktné údaje:

Chcem kúpiť

Kontaktné údaje:

Chcem prenajať

Kontaktné údaje:

Chcem predať

Kontaktné údaje:

Zaujala vás táto nehnuteľnosť?

Vyplňte krátky formulár a dozviete sa viac informácií alebo si dohodnite obhliadku s naším maklérom.