Aktuálne možnosti investovania peňazí na Slovensku: sú naozaj pre každého a podľa čoho si vyberať?

Zdieľať článok

Investovanie. Do akcií, dlhopisov, nehnuteľností… Cesty sú rôzne a v podstate otvorené pre každého. Od tých, ktorí majú k dispozícii niekoľko stoviek mesačne až po tých so zopár desiatkami. No ešte predtým, ako sa do toho pustíte, je potrebné spraviť si finančnú analýzu. Je potrebné si zodpovedať, prečo chcem vlastne investovať, čo je mojím cieľom (investičný cieľ) a na akú dobu (investičný horizont). Napokon sa vyberá vhodný produkt alebo produkty, ktoré spĺňajú vaše požiadavky.

Zdroj foto: Pexels.com

Ako to funguje s investovaním na Slovensku?

Cez koho investovať?

Rozhliadate sa po kapitálovom trhu v našich končinách a hľadáte možnosti, ako výhodne zhodnotiť vaše peniaze? Prvým krokom je vybrať si správcu (spoločnosť) vašich financií, ktorému môžete veriť, má skúsenosti a najmä dobré výsledky.

Investovať na Slovensku odporúčame prostredníctvom brokera a správcovskej spoločnosti, alebo si klient urobi registrácie na platformách a následne obchoduje na burze  samovoľne. Investície prostredníctvom bánk a poisťovní neodporúčame vzhľadom na množstvo a výšku poplatkov. 

Do čoho investovať?

Čo sa týka samotných možností investovania vašich peňazí, k dispozícii máte v našich končinách podielové fondy, akcie, dlhopisy, zlato a nerastné suroviny, kryptomeny.

Základným rozdielom medzi investíciou do podielových fondov a kúpou akcií a dlhopisov na priamo je, že podielové fondy investujú do väčšieho počtu cenných papierov, a preto sú prirodzene diverzifikované. Každý fond má svojho portfólio manažéra, ktorý na dennej báze sleduje situáciu na finančných trhoch a následne do portfólia dokupuje ďalšie cenné papiere alebo predáva tie neperspektívne.

Pokiaľ sa rozhodnete pre akcie alebo dlhopisy na priamo, celé riziko investície a jeho vyhodnotenie sú na vás. Rovnako tak pravidelné sledovanie finančných trhov. Tento spôsob investovania sa vyplatí skôr niekomu, kto sa v tejto oblasti pohybuje dlhšie.

Investovanie do zlata a nerastných surovín predstavuje istotu najmä v období rôznych globálnych kríz, keďže ich cena býva stabilná a rastová. Aj preto sa tejto investičnej možnosti hovorí “udržateľ hodnoty peňazí” a rozhodne táto možnosť stojí za pridanie do vášho investičného portfólia.

Investovanie do kryptomien je vysoko rizikové, považuje sa za špekulatívne investície. Cena napr. bitcoinu dokáže v krátkom období stratiť značnú hodnotu, preto sa neodporúča laikom alebo nováčikom na kapitálovom trhu investovať do tejto kategórie veľké sumy peňazí. 

Ak ste investor začiatočník, môžete tiež zvážiť investovanie do nehnuteľností. Okrem toho, že je vo všeobecnosti dlhodobo považovaná za najstabilnejšiu formu investície, ponúka príležitosť pre všetkých. V prípade menšej finančnej solventnosti aj ako čiastkový investor.

Každopádne, vždy si najprv pri ponúkaných investičných produktoch pozorne pozrite základné parametre ako sú výnos, horizont, riziko, flexibilita/likvidita, poplatky. Vyskladanie investičného portfólia podlieha tzv. investičnému trojuholníku – nikde na svete neexistuje alternatíva, ktorá by spĺňala požiadavky vysokého výnosu, nízkeho rizika za krátky čas. 

Ako dlho investovať?

Buď sa rozhodnete pre krátkodobé zhodnocovanie s investičným horizontom 1 až 3 roky pri produktoch ako sú terminované vklady v banke, sporiace účty a podúčty v banke, peňažné fondy, či zaistené dlhopisové fondy. Môžeme tu očakávať úroky od 0,01% do 1%. Zväčša sú rýchlo likvidné, no nie sú variabilné, výnos je nízky, aj keď garantovaný. Ide o tzv. „dočasné parkovisko pre peniaze”. Vkladajte si sem peniaze, o ktorých viete, že ich v dohľadnej dobe použijete.

Ďalšou variantou kapitálového trhu je strednodobé zhodnocovanie s investičným horizontom 3 až 5 rokov (ojedinele 6 až 7) pri produktoch ako sú korporátne dlhopisy, dlhopisové fondy, špeciálne investičné fondy, dividendové fondy, stavebné sporenie. Môžeme tu očakávať úroky od 0,5% do 5%. Väčšinou nie sú variabilné a ani rýchlo likvidné, no garantujú nemenný výnos počas celej doby investovania. Vkladajte si sem  peniaze, o ktorých viete, že ich do 10 rokov budete potrebovať (rekonštrukcia domu, kúpa auta, mimoriadna splátka) a zároveň chcete mať istotu, že presne danú sumu o ktorej vopred viete,  aj dostanete.

Treťou možnosťou je dlhodobé zhodnocovanie s investičným horizontom od 7 rokov do “nekonečna”, pričom platí – čím dlhšie tým lepšie. Typickými produktmi sú tu priame investície do zvolených investičných portfólií cez správcu. Je možné očakávať úroky od 4% do cca 18% (záleží od doby a rizika). Vo väčšine prípadov sú variabilné, zväčša rýchlo likvidné, sú rizikovejšie, negarantujú výnos, no za to môže byť vysoký. Vkladajte sem peniaze, o ktorých viete, že ich dlhý čas nebudete potrebovať (na dôchodok, pre deti, splatenie hypotéky či finančne náročnejšie sny).

Zhodnocovanie závisí aj na frekvencii investovania

Môžete sa rozhodnúť pre jednorázové, pri ktorom sa minimálna vkladaná suma pohybuje od približne 1000 eur a investičný horizont od 1 roku. V tomto prípade sa dajú na investovanie využiť korporátne dlhopisy, podielové fondy, dividendové fondy, fyzické zlato. 

Druhou voľbou môže byť pravidelné investovanie, začínajúce už od 25 eur mesačne, s investičným horizontom 5 rokov a viac. Opäť môžete investovať do dlhopisov, podielových fondov, riadených portfólií, či fyzického zlata. 

Poplatky za investovanie

Ako sme v úvode článku spomínali, najvhodnejšou možnosťou investovania je cesta investície prostredníctvom správcu. Banky a poisťovne si účtujú zvýšené množstvo poplatkov a broker je platený z vášho zisku. Investovaním cez správcovské spoločnosti platíte spravidla iba vstupné poplatky 0-5%, pri niektorých produktoch držiteľskú správu/správcovský 0–3%, a transakčné poplatky 0-0,3%.

Pre tých, ktorí majú k dispozícii väčšiu sumu peňazí, môže byť dobrou stratégiou rozdeliť peniaze do viacerých produktov. V prípade náhlej potreby výberu sa môžu podľa situácie a aktuálnej hodnoty rozhodnúť, na ktorý siahnuť, čo je pre nich aktuálne výhodnejšie. 

Všeobecné rady a užitočné informácie pri rozložení investície
  • Pri investovaní peňazí si vytýčte počiatočný vklad a cieľový zisk a takisto maximálnu mieru rizika, ktorá vám za to bude stáť.
  • Na tvorbu finančnej rezervy do budúcna by malo ísť 10% z pravidelného príjmu
  • Každá pravidelná investícia by mala vydržať aspoň 5 rokov, aby bola zachovaná návratnosť vkladu.
  • Pri každej pravidelnej investícii treba raz ročne odsledovať výkonnosť fondu, inak sa o ňu v rámci „pokoja v duši” nezaujímať 🙂
  • Po 10. roku investície sa neplatí daň zo zisku slovenskému daňovému úradu.

Keďže trh s finančnými produktmi a službami je rozsiahly (ponúka ich stovky), informácie sú  náročnejšie na spracovanie i čas, určite oceníte, ak budete mať po svojom boku experta, ktorý sa vyzná v tom, čo je investovanie a pomôže vám. Využite služby finančného poradenstva Moje centrum bývania. Všetky produkty finančného trhu dokážeme skontrolovať, preveriť, doplniť, upraviť či meniť prostredníctvom nášho portfólia.

Stavebné a rekonštrukčné práce

Stavebné a rekonštrukčné práce

Dizajn a rekonštrukcie

Finančné poradenstvo

Kontaktné údaje:

Chcem kúpiť

Kontaktné údaje:

Chcem prenajať

Kontaktné údaje:

Chcem predať

Kontaktné údaje:

Zaujala vás táto nehnuteľnosť?

Vyplňte krátky formulár a dozviete sa viac informácií alebo si dohodnite obhliadku s naším maklérom.