Ako kupovať nehnuteľnosť: základný postup, plus na čo nezabudnúť

Zdieľať článok

Čaká vás kúpa nehnuteľnosti? Aký je odporúčaný postup? Aké otázky by ste si mali vopred zodpovedať? A na koho sa môžete obrátiť, ak potrebujete poradiť a pomôcť?

Pri kúpe nehnuteľnosti je potrebné premyslieť každý krok, je to predsa dlhodobý záväzok. Pozrime sa spoločne na tie najdôležitejšie, plus detaily, na ktoré nezabudnúť.

Zdroj foto: Pexels.com

Ako na kúpu nehnuteľnosti krok po kroku

Na začiatok je podstatné stanoviť si budget. Čo si môžete dovoliť a za akých podmienok. Na aký druh stavby si chcete vziať hypotéku a zaviazať sa na niekoľko rokov splácania. Pred samotným vybavením odporúčame radšej niekoľko stretnutí s finančným poradcom, ktorý zistí a porovná všetky potrebné možnosti.

Ďalším dôležitým krokom je spraviť si poriadok v prioritách – “must have”, čo sa týka bývania. Vidiek verzus centrum, menšia lacnejšia nehnuteľnosť na kratšie časové obdobie verzus väčšia/drahšia nehnuteľnosť na dlhodobejšie obdobie, novostavba verzus starší objekt, extra priestor pre domácich miláčikov, herňa alebo učebňa pre deti atď.

Vybrali ste už zopár horúcich kandidátov? K postupu pri kúpe nehnuteľnosti patrí aj získanie dostatočného prehľadu nielen o nehnuteľnosti samotnej, ale aj o lokalite. Napríklad ako je riešená voda, kanalizácia, verejné osvetlenie, parkovanie, dostupnosť služieb, či možnosti trávenia voľného času…

Pred samotnou návštevou vybranej nehnuteľnosti si naštudujte aspoň základné informácie a pripravte si otázky na všetko ďalšie, čo vás zaujíma. Realitný maklér, ktorý nehnuteľnosť predáva, by mal disponovať dostatočnými vedomosťami o predávanom objekte, ako sú napríklad aj reálne náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti (platby za elektrinu, plyn, smetie, vodu či zálohové platby správcovi).

Je pre vás zložité vyberať si nové bývanie sami? Obávate sa samotnej komunikácie? Chýba vám čas na obtelefonovávanie aktuálnosti ponúk? Nemáte energiu na preteky s inými záujemcami? Vyberte si spoľahlivú realitnú kanceláriu, ktorá má prehľad na trhu s nehnuteľnosťami, ušetrí vám čas s vybavovaním a nejedno to sklamanie, pomôže vám s administratívou (rezervačná a kúpna zmluva, znalecký posudok, protokoly, výpis z katastra, poistenie…) a hlavne dojedná čo najprijateľnejšiu cenu v čo najkratšom čase. Takáto služba nesie názov Buyer´s Agent (sprostredkovateľ klienta) a zabezpečiť si ju môžete aj prostredníctvom nás.

Ako je to s daňou pri kúpe nehnuteľnosti?                                                                                                            

Na Slovensku platí zákon, ktorý oslobodzuje kupujúcich od platby dane za kúpu nehnuteľnosti. Pri kúpe nehnuteľnosti budúci vlastník (kupujúci) spravidla platí iba základný poplatok za kolok na katastri ak kupovanú nehnuteľnosť zakladá na hypotéku (66,-), platí poplatok za znalecký posudok (150-300,-) ak túto nehnuteľnosť zakladá na hypotéku; a v prípade že nejaká realitná kancelária zastupuje pri obchode predávajúceho, táto by mala uhrádzať základný poplatok za vklad kúpnych zmlúv do katastra (66,-) a tiež poplatok u notára za overenie podpisov predávajúceho na kúpnych zmluvách. 

Netreba však zabudnúť, že pri kúpe nehnuteľnosti vzniká každému novému vlastníkovi nehnuteľnosti daňová povinnosť – od 1. januára nasledujúceho roku po roku, v ktorom bolo zapísané vlastnícke právo ku kúpenej nehnuteľnosti. Po podaní priznania k dani za nehnuteľnosť vám príslušné mesto alebo obec zašle rozhodnutie (cca v máji). V ňom nájdete výšku dane, vzťahujúcu sa na kúpenú nehnuteľnosť, údaje na zaplatenie i termín. Výsledná suma závisí od sadzieb, schválených vo Všeobecnom záväznom nariadení pre danú obec alebo mesto schválené (mali by ste ho nájsť na ich internetovej stránke). Nasledujúce roky vám bude príslušný správca dane posielať už automaticky výmer platby dane za vašu nehnuteľnosť. 

Sú tu však určité výnimky. Týkajú sa nasledujúcich dvoch prípadov:

Pri zdedenej nehnuteľnosti je príjem dosiahnutý predajom od dane oslobodený. Musí byť splnená len jedna podmienka. Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „Zákon“) v prípade, že došlo k predaju zdedenej nehnuteľnosti v priamom rade, ktorú poručiteľ (t. j. ten, od koho bola nehnuteľnosť zdedená), mal vo vlastníctve aspoň 5 rokov pred jej nadobudnutím dedičom, ktorý ju predáva.

Pri darovanej nehnuteľnosti je príjem rovnako oslobodený od dane a platí tu rovnaká podmienka. Obdarovaný (bez ohľadu na dobu, po ktorú to vlastnil darca) musel nadobudnúť nehnuteľnosť aspoň 5 rokov pred jej predajom.

Potrebujete najprv predať svoju nehnuteľnosť, aby ste si mohli zabezpečiť nové bývanie? Či už ide o byt, rodinný dom, rekreačnú chatu alebo obchodné priestory, obráťte sa na nás – profesionálov. Certifikovaných realitných poradcov, právnikov a odborných konzultantov. Takýto komplexný servis vám prinesie výsledok, ktorý očakávate.

Stavebné a rekonštrukčné práce

Stavebné a rekonštrukčné práce

Dizajn a rekonštrukcie

Finančné poradenstvo

Kontaktné údaje:

Chcem kúpiť

Kontaktné údaje:

Chcem prenajať

Kontaktné údaje:

Chcem predať

Kontaktné údaje:

Zaujala vás táto nehnuteľnosť?

Vyplňte krátky formulár a dozviete sa viac informácií alebo si dohodnite obhliadku s naším maklérom.